Ērču encefalīts
Simptomi
Ērču encefalīta simptomi iedalās divās stadijās:- Pirmā stadija:
- Paaugstināta ķermeņa temperatūra. Parasti temperatūra sasniedz bīstamos 38-39°, retāk iespējama encefalīta klīniskā gaita, kurā temperatūra nepaaugstinās virs 37-37,5°.
- Muskuļu un locītavu sāpes. Tās ir līdzīgas sajūtām pēc lielas fiziskas slodzes, un bieži vien ir galvassāpes.
- Vispārējs vājums.
- Patoloģiju pavada ķermeņa intoksikācija, slikta dūša un vemšana, slikta veselība, apetītes zudums.
- Pirmajā posmā novērojama arī asinsspiediena pazemināšanās, tahikardijas rašanās, limfmezglu palielināšanās un reibonis. Pirmā slimības fāze var ilgt no 2 līdz 10 dienām. Starp fāzēm var paiet no vairākām stundām līdz vairākām dienām. Dažreiz encefalīts notiek tikai vienā fāzē - pirmajā vai otrajā, un dažos gadījumos klīnisko gaitu raksturo abu posmu simptomu klātbūtne vienlaikus.
- Otrais slimības posms notiek 20-30% gadījumu. Šajā laikā tiek ietekmēta centrālā nervu sistēma.
Kā ārstēties?
Gadījumā, ja ir diagnosticēts ērču encefalīts, nekavējoties jāsāk tā ārstēšana, kas tiek veikta slimnīcā ārsta uzraudzībā. Ar enncefalītu nevar saslimt to ieelpojot gaisa respiratorā ceļā. Jūs varat inficēties tikai pēc saskares ar kukaiņiem un patērējot svaigpienu. Tāpēc nav nepieciešams izolēt pacientu. Agrīnā patoloģijas attīstības stadijā pacientam tiek noteiktas zāles, kas satur gamma globulīnu. Tas efektīvi cīnās ar vīrusu un novērš komplikācijas. Ja slimība ir skārusi centrālo nervu sistēmu, šādas zāles nebūs efektīvas. Ārstēšanai izmanto kortikosteroīdus, pretkrampju līdzekļus, zāles, kas normalizē nervu un sirds un asinsvadu sistēmas, vitamīnus.Ja pacientam ir komplikācijas, var tikt nozīmēti: mākslīgās plaušu ventilācijas aparāti; zāles smadzeņu tūskas mazināšanai; neiroleptiskie līdzekļi; zāles, kas samazina intrakraniālo spiedienu. Rehabilitācijas periodā pacientiem tiek nozīmēta masāža, fizioterapijas vingrinājumi, spa ārstēšana.
Preventīvie pasākumi
Veicot pastaigas dabā, vienmēr ievērojiet papildu piesardzības pasākumus. Iepriekš izmantojiet aizsargājošus aerosolus un repelentus. Pēc pastaigas dabā neaizmirstiet pārbaudīt visu ķermeni, vai tajā nav svešķermeņu. Ja novērojat temperatūru vai krasu pašsajūtas pasliktināšanos, nekavējoties konsultējieties ar ārstu.Pret ērču encefalītu var veikt potēšanos, kas pasargās no slimības kā arī ieteicams veikt savas teritorijas miglošanu ar speciālām vielām, ko veic mūsu speciālisti. Tas pasargās no ērcēm Jūsu teritorijā.